Get Adobe Flash player

GAMTOSAUGINIŲ MOKYKLŲ PROGRAMA
GAMTOSAUGINIS KODEKSAS

TAUPYK POPIERIŲ, SAUGOK MEDŽIUS, IŠGELBĖSI PASAULĮ !

IŠSAUGOKIME TYRĄ ORĄ ATEINANČIOMS KARTOMS !

VANDENĮ, ELEKTRĄ TAUPYK, DVIRATĮ ĮSIGYK !

NEDEGINK ŽOLĖS, NUŽUDYSI GYVYBĘ !

MATYDAMAS BLOGĄ ELGESĮ, NEBŪK ABEJINGAS !

RŪŠIUOJU ATLIEKAS - SAUGAU GAMTĄ !

GLOBOK PAUKŠTELIUS IR JIE TAU ATSIDĖKOS !

AUTOMOBILIU NEVAŽIUOK, GAMTĄ TAUSOK !

VALGYK DARŽOVES, BŪSI SVEIKAS !

MYLĖK IR GLOBOK GYVŪNĖLIUS !

TYRAS VANDUO - LAŠAS GYVYBĖS !Gamtosauginio komiteto narių sąrašas ir jų atsakomybės sritys:

1. Giedrius Žilinskas - pirmininkas, tėvų atstovas;
2. Antonija Jasiūnienė - pavaduotoja, auklėtoja;
3. Milda Kazlauskienė - projekto vadovė, direktorė;
4. Renata Čenkuvienė - projekto koordinatorė, priešmokyklinio ugdymo pedagogė;
5. Inga Česiūnienė - projekto koordinatorė, auklėtoja;
6. Žydrutė Kunsmanienė - tėvų atstovė, atsakinga už talkų organizavimą;
7. Romutė Klepeckienė - auklėtoja, atsakimga už ekologinį švietimą ir tėvų įtraukimą į gamtosauginę veiklą;
8. Dainora Zalogienė - ūkvedė, atsakinga už atliekų rūšiavimą;
9. Aušra Petrauskienė - vyr. buhalterė, atsakinga už elektros energijos taupymą;
10. Dalia Stankevičienė - sekretorė, atsakinga už vandens taupymą;
11. Altay Alparslan - 8-osios grupės ugdytinis, atsakingas už vandens taupymą;
12. Lukas Gabrilavičius - 8-osios grupės ugdytinis, atsakingas už atliekų rūšiavimą;
13. Živilė Čepinskaitė - 8-osios grupės ugdytinė, atsakinga už popieriaus taupymą;
14. Jorūnė Simanavičiūtė - 8-osios grupės ugdytinė, atsakinga už darželio aplinkos tvarkymą;
15. Viltė Graičiūnaitė - 8-osios grupės ugdytinė, atsakinga už elektros energijos taupymą;
16. Gustas Visockas - 8-osios grupės ugdytinis, atsakingas už komposto dėžės tvarkymą.

***


GAMTOSAUGINIS PROJEKTAS „PRASMENGANČIOS ŽEMĖS KRAŠTAS“,

SKIRTAS ŽEMĖS DIENAI PAMINĖTI


2016-03-20 - 2016-04-20


PROJEKTO TIKSLAS - skatinti vaikus pažinti Biržų krašto gamtą, jos ypatumus.

PROJEKTO UŽDAVINIAI:

1. Sudaryti sąlygas vaikams pažinti Biržų kraštą išvykų metu;
2. Skatinti vaikus auginti gyvūnėlius namuose ir mokyti jais rūpintis;
3. Mokyti vaikus atsakingai elgtis gamtoje, nešiukšlinti vandens telkinių;
4. Mokyti vaikus suprasti kaip atliekas galima panaudoti antrą kartą;
5. Praktiškai išmokti rūšiuoti atliekas.

PROJEKTO ĮGYVENDINIMAS

Susitikimas su Biržų technologijų ir verslo mokymo centro darbuotojais, tikslu išmokti pasigaminti įvairius darbelius iš antrinių ir gamtinių žaliavų.

3-iosios priešmokyklinio ugdymo ir 8-osios grupės vaikai lankėsi Biržų technologijų ir verslo mokymo centre. Vaikus maloniai pasitiko profesijos mokytojos Edita Prunskienė ir Ingrida Praniauskaitė bei mokymo dalies administratorė Vika Dabkevičienė. Jos vaikams papasakojo, kad norint sukurti kokį nors darbelį reikalinga sukaupti daug įvairių gamtinių ir kitokių medžiagų. Mokytojos pasiūlė vaikams pasigaminti nuotaikingą žmogeliuką. Visi vaikai susikaupę naudodami kankorėžius, šakeles, siūlus, karoliukus, pupeles, sudžiovinto kukurūzo gabalėlius, plastiliną ir vielutę sukūrė Linksmą žmogeliuką. Savo pagamintais darbeliais vaikai labai džiaugėsi.

Susitikimo metu vaikai ne tik mokėsi kurti darbelius tikslingai naudojant įvairias antrines žaliavas, bet ir išgirdo naudingų patarimų. Atsisveikinant pedagogės Šv. Velykų proga vaikams padovanojo mokymo centro mokinių sukurtus velykinius zuikučius.

***AKCIJA "DOVANOJU MAIŠELĮ - ŠVARINU APLINKĄ",

SKIRTA ŠUNIUKŲ EKSKREMENTAMS SURINKTI


          Akcijos metu 23 vaikams ir 5 darželio darbuotojoms, kurie namuose augina šuniukus ir veda juos pasivaikščioti padovanoti maišeliai ekskrementams surinkti.***

                Vaikų tyrimo "KOKĮ GYVŪNĖLĮ AUGINU NAMUOSE ? analizė.

       Tyrime dalyvavo 24 vaikai iš 3-iosios priešmokyklinio ugdymo ir 8-osios ikimokyklinio ugdymo grupių. 63 proc. vaikų namuose turi augintinių: žuvyčių, katinėlių, šuniukų, papūgėlių, žiurkėnų ir vėžliukų. 8 proc. vaikų augina žuvytes, 54 proc. katinėlius, 58 proc. šuniukus, 8 proc. papūgėles, 4 proc. vėžliukus, 8 proc. žiurkėnus.

       Daugiausiai, apie 96 proc. vaikų, savo augintiniams vardus rinko kartu su visa šeima ir tik 4 proc. augintiniui vardą išrinko internete.

       Savo augintinius nusipirko 21 proc. vaikų, gavo dovanų net 46 proc., paklydusius priglaudė 21 proc. ir pasiėmė iš Gyvūnų prieglaudos 17 proc. Juos pasivaikščioti veda 46 proc. vaikų.

    Visi vaikai savo augintiniais noriai ir nuoširdžiai rūpinasi ir juos labai myli. Žino kaip reikia prižiūrėti, koks maistas tinka, kada reikia išvesti į lauką.

ĮVYKDYTO EKSPERIMENTO - TYRIMO "KAS ŽEMĖJE SUYRA PER ŽIEMĄ?" REZULTATAI

                  š. m. balandžio 6 d. 3-iosios priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai atkasė į žemę ir į medinį lovelį 2015 m. spalio mėnesį įdėtas atliekas: bulvių lupenas, obuolį, polietileninį maišelį, jogurto indelį, tetro pakuotę, popierinę nosinaitę, laikraščio skiautę, dantų krapštukus, kiaušinių lukštus, apelsino ir bananų žievę. Vaikai apžiūrėjo kaip pasikeitė žemėje užkastos atliekos ir kaip pasikeitė medinėje dėžutėje sudėtos ir užkastos atliekos. Tyrimo rezultatus surašė į lentelę. Vaikai padarė išvadą, kad greičiausiai žemėje suyra augalinės kilmės atliekos ir popierius. Medinėje dėžutėje užkastos atliekos išliko beveik nepakitę.      

            Vaikai suprato, kad atliekas būtina rūšiuoti, nes tik taip išsaugosime savo žemę.


VAIKŲ TYRIMAS "KIEK DARŽELYJE SURENKAMA POPIERIAUS PER SAVAITĘ IR PER DIENĄ?"

        2015 m. rudenį Gamtosauginio komiteto nariai pasvėrė per savaitę surinktą popierių. Maišas svėrė 12,5 kg. Per dieną surenkama 2,5 kg popieriaus.

          Šis tyrimas pakartotas 2016 m. pavasarį. Per savaitę surinktas popierius svėrė apie 10 kg. Per dieną surenkama apie 2 kg popieriaus.***


PAVASARINĖ TALKA DARŽELIO TERITORIJOJE


        Darželio kompostinėje apgyvendinti Kalifornijos sliekai, kurie žaliąsias atliekas pavers į derlingą dirvožemį.


          Išvyka į Karajimiškio k. prie didžiausios smegduobės "Karvės ola".

     Tai žinomiausias ir geriausiai ištirtas geologinis gamtos paminklas Šiaurės Lietuvoje. Jos skersmuo 10-12 m, gylis 12,6 m. Duobės dugne yra atvira kiaurymė. Olos sienose matosi uolienos - dolomitas, gipsas, mergelis. 9 m gylio karstinės įgriuvos dugne yra 5 atšakos ir 1,5 gylio požeminis ežeriukas. Karvės ola dar aktyviai vystosi. Jos parametrai, urvų ilgis, smegduobės forma, kitos tuštumos keičiasi.            Išvyka į Kirkilų k. prie prie karstinių ežerėlių.

       Kirkilų apylinkių reljefas nėra labai kaitus, tačiau jam gyvumo suteikia karstinių įgriuvų gausa. Įgriuvos pasklidusios visur: ariamuose laukuose, pievose, miškuose, net prie sodybų pastatų. Kaip niekur kitur, šiame draustinyje dauguma įgriuvų įsmukę žemiau gruntinio vandens lygio, todėl virtę smulkiais ežerėliais, pelkėmis. Ne viena įgriuva siekia 20-30 m skersmenį ir 8-11 m gylį. Įgriuvų išsidėstymas savotiškas: vienur susispietusios grupelėmis, kitur nutįsusios virtinėmis, susiliesdamos kraštais, sudaro bendrus sudėtingus duburius. Didžiausias Kirkilų ežeryno - Ilgasis ežerėlis užima 3,9 ha plotą ir apjungia 30 karstinių įgriuvų. Šalia šių karstinių ežerėlių 2015 m. pastatytas beveik 32 m aukščio Biržų regioninio parko apžvalgos bokštas, iš kurio atsiveria vaizdas į Kirkilų karstinius ežerėlius. 


             Išvyka į Biržų meteorologijos stotį.

   Biržų meteorologijos stotis įkurta 1924 m. Orai stebimi ir pranešimai perduodami ištisą parą Grinvičo laiku kas 3 valandos. Visi reiškiniai bei duomenys užšifruojami pagal skaitmeninį tarptautinį meteorologinį kodą, kuriame naudojama per 300 šifruočių.

     Meteorologijos stoties direktorius B. Medinis supažindino vaikus su aikštele, kurioje yra įvairiausių prietaisų orams nustatyti: vėjo kryptims, žemės temperatūrai, rasotumui, kritulių kiekiui ir numatyti artėjantį žaibą 15 km atstumu. Vaikai sužinojo, kad yra net 140 debesų rūšių ir kiekvienas turi savo pavadinimą.

              3-iosios priešmokyklinio ugdymo grupės ekskursija į Biržų regioninio parko direkciją. 

      Vaikai apžiūrėjo ekspoziciją ir klausėsi specialistės informacijai Danutės Kondrotienės pasakojimo "Kas yra smegduobės ir kaip jos atsiranda mūsų krašte". Žiūrėjo filmuką "Ledynai ir karstinių įgriuvų susidarymas".

                Filmuko "Rūšiuoju atliekas - saugau gamtą" peržiūra ir aptarimas.

         Vaikai sužinojo kas yra atliekos, kodėl jas turime rūšiuoti ir kaip tai daryti. Vaikai apibūdino kiekvieno konteinerio spalvą ir paskirtį, išvardijo ką galima į juos mesti ir kas draudžiama. Stebėjo kaip perdirbamas popierius, plastikas, stiklas ir metalas. Sužinojo kur reikia dėti panaudotas baterijas, elektros ir elektroninės įrangos atliekas.

                       

               Išvyka į Didžiųjų atliekų tvarkymo aikštelę Biržų kaime. 

         8-osios grupės vaikams atliekų tvarkymo aikštelės darbuotojas Ovidijus Jankauskas papasakojo vaikams kodėl ir kaip reikia rūšiuoti atliekas. Parodė konteinerius su išrūšiuotomis atliekomis. Tai buityje susidarančios nepavojingos atliekos: naudotos padangos, statybinės, medienos atliekos, popieriaus  ir kartono, stiklo, plastiko, metalo pakuotės bei antrinės žaliavos. Vaikai apžiūrėjo kaip kompostuojamos medžių šakos, žolės, šaknys, kurios supuvusios virsta kompostu. Tai turtinga mineralais žemė. Vaikai susidomėję stebėjo kaip keliamos šiukšlės ir presuojamos išvežimui, kurios bus perdirbtos.

       Vaikai suvokė, tik teisingai rūšiuodami, sumažinsime atliekų poveikį gamtai ir natūraliai aplinkai.  


                    Viktorina "Aš moku rūšiuoti atliekas?".

    Į viktoriną vaikus pakvietė Gamtosauginio komiteto narės Romutė Klepeckienė ir Inga Česiūnienė. Į darželio biblioteką susirinko trys komandos: "Smalsuoliai", "Darom" ir "Plepučiai". Viktorinos dalyviai atsakinėjo į įvairiausius klausimus, dėliojo "Galvočiukės čiukės ir Rūšiuotuko tuko" dėlionę, atliko užduotis. Įdomiausia buvo žaisti kompiuterinį žaidimą "Kaip teisingai rūšiuoti". Jie turėjo nurodyti į kokios spalvos konteinerį kokias atliekas mesti. Vaikams labai patiko ir didaktinis žaidimas "Spalvoti konteineriai". 

     Už kiekvieną teisingai atliktą užduotį komandos gaudavo taškus. Komandos "Plepučiai" ir "Darom" surinko po 12 taškų, o komanda "Smalsuoliai" 11 taškų. Gamtosauginio komiteto narės Romutė ir Inga pasidžiaugė vaikų geromis žiniomis ir visus dalyvius apdovanojo saldžiais prizais. 


***

GAMTOSAUGINIS PROJEKTAS

"PAUKŠČIAI VĖL GRĮŽTA Į NAMUS"

2016-03-10 - 2016-04-01


PROJEKTO TIKSLAS - padėti vaikams pažinti, saugoti, gerbti ir puoselėti gyvąją gamtą.

PROJEKTO UŽDAVINIAI:

1. Skatinti atpažinti parskrendančius paukščius.

2. Mokyti vaikus tinkamai elgtis gamtoje, jos nežalojant ir neniokojant.

3. Mokyti vaikus kurti darbelius, tikslingai naudojant antrines ir gamtines žaliavas.


PROJEKTO ĮGYVENDINIMAS. Susitikimas su Biržų aplinkos apsaugos specialistais Elona Pipiraite ir Artūru Gintaru Griška tema "Iš kur paukščiai žino, kur skristi ?".

          Aplinkosaugos specialistai papasakojo vaikams apie paukščių migraciją, apie jų skrydžius į žiemojimo vietą ir atgal, kur paukščiai peri, kuo minta. Žiemojimo vietose jie tik pralaukia šaltąjį laikotarpį. Tos kelionės į abi puses kartojasi kasmet. Žiemoti išskrenda žvirbliai, varnėnai, liepsnelės, gandrai, žąsys, gervės ir žuvėdros, kurios sukaria net iki 30 000 km.  Iš kur paukščiai žino kur skristi, kokiais žemėlapiais jie naudojasi ? Paukščių žemėlapis pagrįstas uosle. Ji padeda susikurti kvapų žemėlapį. Jeigu paukštis pro kurią nors vietą praskrendą kartą ar kelis kartus, jis gali prisiminti atitinkamą kvapų kraštovaizdį ir šitaip susikurti gana didelės teritorijos žemėlapį.

          Specialistai išsamiai aptarė su vaikais Lietuvoje gyvenančių paukščių išvaizdą, jų gyvenimo būdą, mitybą, lizdelių sukimą, perėjimą.  Juos nustebino vaikų žinios. Vaikai lengvai atpažino beveik visus skaidrėse rodomus paukštelius. Visi aktyviai įsijungė į žaidimą "Sudėliok paukštelį ir atpažink".


           Dokumentinio filmuko "Paukščių žiedavimas Ventės rage" stebėjimas ir patarimas. 

           Vaikai sužinojo kaip žieduojami paukščiai Ventės rage, tikslu siekiant nustatyti jų migracijos kelius. Žiedavimo metodas yra paprastas ir patikimas: mažas lengvas žiedelis, uždedamas paukščiui ant kojos. Žiedas tampa tarsi paukščio tapatybės kortelė. Vėliau, kur nors tą paukštį pagavus, radus žuvusį ar kitaip perskaičius jo žiedo numerį, galima nustatyti kur, kokio amžiaus ir kokiomis aplinkybėmis jis buvo žieduotas, kokiu greičiu ir kokį atstumą jis nukeliavo, koks likimas jį ištiko. Kai kurie paukščiai žieduojami ir spalvotais plastiko žiedais ant kaklo, sparno ar kojos. Stambūs retesni paukščiai kartais žymimi specialiais mikrosiųstuvais. Europoje paukščiai žieduojami daugumoje valstybių. Kiekvienoje šalyje gaminami ir specialiai tai šaliai skirti žiedai, kurie pažymėti šalies arba miesto, kuriame įsikūręs žiedavimo centras pavadinimu. Greta šio įrašo įspaustas unikalus, sudarytas iš raidžių ir skaičių, kodas. Radus paukščio žiedą, būtina apie jį pranešti žiedavimo centrui. Ši informacija yra labai vertinga paukščių žieduotojams ir suteikia žinių apie paukščių judėjimo maršrutus, jų gyvenimo trukmę.


                  Į paskelbtą akciją "Sukurk namus grįžtančiam paukšteliui" aktyviai įsijungė vaikų tėveliai. Pagamintus inkilėlius nusprendėme iškelti prie Širvėnos ežero kartu su Biržų miškų urėdijos darbuotojais.

                    3-iosios ir 6-osios priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai kartu su auklėtojomis apsilankė Biržų miškų urėdijoje. Vaikus pasitiko miškotvarkos inžinierius Tadas Muraška, miškų želdinimo ir miško apsaugos inžinierius Andrius Samulionis, meistras Šarūnas Zinkevičius bei meistrė Jurgita Bruniuvienė. Visi nukeliavo prie Širvėnos ežero kur buvo į medžius įkelta 10 inkilėlių. Vaikai išgirdo naudingų patarimų kaip reikia inkilėlius gaminti, kad jų negalima įkalti ar aprišti vielomis, nes tai kenkia medžiams. Inkilėlis turi būti pakabinamas už kablio, o jo anga turi būti atsukta į rytų pusę.

                    Jurgita Bruniuvienė padėkojo vaikams už jų rūpestį paukšteliams ir padovanojo knygeles apie paukštelius, o auklėtojoms įteikė instrukcijas kaip taisyklingai pagaminti inkilėlius.  


         Paukštelių diena darželyje. Trumpi meniniai etiudai apie parskrendančių paukštelių gyvenimo būdą.


          1 - oji grupė. Vieversėlis.

           Čyru vyru pavasaris

           Palikau vaikelius nelesintus

           Parlėksiu palesinsiu, palesinsiu

           Žaliu vandenėliu pagirdysiu.            2 - oji grupė. Kielė.

            Anksti atskridusi Kielė čiulba:

            Aš tą sniegą tuojau sulesiu, sulesiu,

            O ledus išspardysiu, išspardysiu,

            Paspirsiu ledą, paspirsiu ledą

            Kaip niekį, kaip niekį

            Ir žemėj vis ką nors surasiu.
             3 - ioji grupė. Gandras.

             Iš šiltų kraštų grįžta Gandras su lagaminu, kuriame batai visiems metų laikams...

             

              Lietuvių liaudies žaidimas "Garnys".

            

              Linksmas Žvirbliuko ir Gandro pokalbis.

            

            


                  4 - oji grupė. Kregždutė.

                  Parskrido linksmosios Kregždutės.

           

            Kregždutės tariasi, kaip iš molio ir žemių po pastoge suks lizdelį ir perės vaikučius.

           

           

                5 - oji grupė. Varnėnas.

                Varnėnų linksma giesmelė su dūdelėmis.

             

             

              

                6 - oji grupė. Gegutė.

               Ku-kū, ku-kū duos kiškis taukų, patepsim ratus, važiuosim metus ! 

               Lietuvių liaudies žaidimas "Prašo prašom paklausyti".

               Žaidimas "Siųsk pinigėlį".

             

               

              

                7 - oji grupė. Pempė.

               Klyvis klyvis kas mane padyvis, kiaušinėlius dėsiu, vaikelius perėsiu ...

               Pempel pempel kuoduotoji kur lizdelį tu sukioji ?

               Pievoj pievoj tarp žolių aš lizdelį sau suku.

               Kiaušinėlius dėsiu, vaikelius perėsiu.

               Kiaušinėliai taškuoti, vaikeliai kuoduoti.

               

             

             

                 8 - oji grupė. Žąsis.

                Mįslė. Gyva būdama ant vandens siūbavau, numirus po galva palindau (Žąsis).

                Judrus žaidimas "Lapė ir žąsis".

                         

                        

                         


            Viktorina "Kiek paukščių tu pažįsti ?", skirta 40-ties paukščių dienai.

            Viktoriną vedė Gamtosauginio komiteto nariai Antonija Jasiūnienė  ir Romutė Klepeckienė.

            Į vaikų biblioteką susirinko trys komandos: "Žąsiukų" (8-osios gr. vaikai), "Gegužiukų" (6-osios gr. vaikai) ir "Gandriukų" (3-iosios gr. vaikai).

            Viktorina prasidėjo V. Palčinskaitės eilėraščiu "Paprašykime paukščių":

            Lakštingalos, kregždės, varnėnai, balandžiai, dagiliai,

            Maži gegužiukai, kikiliai, žalvarniai ir zylės -

            Lai erdvę užpildo nerimstantys jūsų balsai

            Kai visas pasaulis pražįsta baltai ir rusvai ...

            Griežlės, kukučiai, žvirbliukai, apuokai, pelėdos

            Ir pempės prieš porą dienų lizduose išperėtos.

            Pakelkit į saulę šilkais siuvinėtus sparnus,

            Atneškit ramybę į atvirus mūsų namus !

           Viktorinos dalyviams reikėjo išspręsti įvairiausias užduotis, atsakyti į klausimus "Koks paukštis didžiausias ?", "Kodėl paukščiai suka lizdus ?", "Ar paukščiai turi dantis ?" ir t.t. Interaktyvioje lentoje vaikams buvo pateiktos užduotys "Pasakyk koks paukštis pavaizduotas", "Atpažink paukščių balsus". Vaikai sprendė įvairius kryžiažodžius, dainavo dainų ištraukas, kuriose buvo minimas koks nors paukštis, vardino paukščius prasidedančius G, K, S ... raidėmis.

           Daugiausiai taškų surinko ir I-ąją vietą užėmė "Žąsiukų" komanda, II-oji vieta atiteko "Gegužiukų" komandai ir III-ioji vieta - "Gandriukų" komandai.

            Viktorinos dalyviai buvo apdovanoti saldžiais prizais, viktorinos organizatorės džiaugėsi vaikų žiniomis.   


                6 - osios priešmokyklinio ugdymo grupės "Stebuklingų paukštelių" paroda.


          Vaikų ir jų tėvelių fotografijų "Gražiausios akimirkos iš paukščių gyvenimo" paroda.

          Dėkojame Igno Sakalausko, Mato Gasiūno, Nojaus Dabkevičiaus, Vakario Žukausko ir Emilijos Einorytės tėveliams už atsiųstas foto nuotraukas. 

       

         

                                  

               Vaikų ir jų tėvelių Kūrybinių dirbtuvėlių "Nepakartojami muzikos instrumentai" iš antrinių žaliavų, darbelių paroda.


             Edukacinė pažintinė išvyka prie Širvėnos ežero. Didaktinis žaidimas "Surask medyje pasislėpusį paukštelį" pagal pateiktą foto nuotrauką.


                .


***

                       

AKCIJA "SUKURK NAMUS GRĮŽTANČIAM PAUKŠTELIUI"

Š. m. kovo 22 - 23 dienomis kelsime inkilėlius paukšteliams. Darželio Gamtosauginio komiteto nariai prašo visus vaikučius ir jų tėvelius aktyviai įsijungti į šią akciją. Paukšteliai Jums atsidėkos savo užburiančiu čiulbėjimu !


***

MIELI TĖVELIAI !

     Maloniai prašome nuo š. m. kovo 10 d.  iki balandžio 1 d. į darželio el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai  atsiųsti nuotraukų fotografijų parodai "Gražiausios akimirkos iš paukščių gyvenimo".

        Iš anksto dėkojame !


***

APLINKOS ŠVARINIMO AKCIJA

"RINKIS POPIERINĮ MAIŠELĮ !"

       Kviečiame visus vaikų tėvelius ir darželio darbuotojus prisidėti prie aplinkosaugos - plastikinius prekių maišelius keisdami ekologiškais popieriniais ar daugkartinio naudojimo pirkinių maišeliais, juk net mažiausias sprendimas lemia.

       Norime pavasarį pasitikti švaresnėje aplinkoje, todėl skatiname rinktis ekologiškesnę pakuotę pirkiniams. Tikimės, kad šis mūsų žingsnis padės visus elgtis atsakingai.
***

TĖVELIŲ DĖMESIUI !

            Visus tėvelius maloniai kviečiame prisidėti prie Gamtosauginio projekto ir drauge su vaikučiais pagaminti "Nepakartojamus muzikos instrumentus" iš antrinių žaliavų (antram gyvenimui prikelti popierių, kiaušinių dėklus, pieno ir sulčių kartoninius pakelius, jogurto, grietinės indelius, plastikinius ir stiklinius butelius, jų kamštelius, sagas, skardines ir pan.). Darbelius pristatyti iki š. m. balandžio 1 d., jie bus eksponuojami darželio Galerijoje. Dalyvių laukia prizas.

                                    Gamtosauginis komitetas


    


***

VAIKAI ŽIEMĄ GLOBOJA PAUKŠTELIUS IR ŽVĖRELIUS

2016 m. sausio 11-22 d.

               Kai ateina žiema ir žemę užkloja sniego patalas, paukšteliams ir žvėreliams pasidaro sunku susirasti maisto. Mažuosius gamtos gyventojus globoja darželio vaikai pakabindami lesyklėles ir paberdami trupinėlių, grūdelių, sėklyčių. O miško žvėreliams nuveždami įvairiausių daržovių ir kitų maisto atliekų. Biržų rajono Užušilių miške vaikus pasitiko miškotvarkos inžinierius Tadas Maruška. Jis papasakojo vaikučiams koks maistas tinka žvėreliams žiemą ir padėkojo už jų tokį geranorišką poelgį.  
***


Sferinis filmas "ZULA patruliai" darželyje

2016 m. sausio 13 d.


           Įprastos iškasenų ekspedicijos metu Zula patrulis randa įrodymų, kad piktadarė Delirija Delait keliavo atgal laiku į priešistorę žemėje, kad neteisėtai išmestų savo bendrovės toksiškas šiukšles. Zula patruliai turi surasti ir sugauti ją anksčiau, negu jos veiksmai sukels katastrofiškas pasėkmes. Tuo metu, mūsų herojai sužinos viską apie žemės formavimosi raidą ir gyvybės formas.

          Pažiūrėję filmą vaikai suvokė, kad negalima mėtyti šiukšlių neleistinose vietose, kad blogiukai Delirija ir Klaidas elgėsi netinkamai.  

 


***


GAMTOSAUGINIS PROJEKTAS

"MŪSŲ ŠIRDIES ŠILUMA"

2015 m. lapkričio 16 - 27 d.


TIKSLAS: ugdyti pagarbą ir požiūrį į kiekvieną gyvą būtybę, atsakomybės jausmą.

UŽDAVINIAI:

- išsiaiškinti kaip reikia elgtis su gyvūnais;

- ugdyti meilės, atsakomybės jausmus mažiesiems keturkojams draugams;

- mokyti tinkamai elgtis su gyvūnais, juos prižiūrėti.


                  3-iosios priešmokyklinės ugdymo grupės vaikai kartu su pedagoge Renata Čenkuviene paskelbė akciją "Paaukok beglobiams gyvūnėliams maisto". Į šią akciją aktyviai įsijungė visi grupės vaikai ir jų tėveliai.

           "Ryto rato" metu vaikai diskutavo apie tai kodėl kartais taip atsitinka, kad atsiranda žmonių, kurie išmeta savo augintinius: dėl jų senatvės, ligos ar tiesiog todėl, kad buvęs visai naujas "žaisliukas" jau pabodo, yra nebereikalingas.

            "Pasakorių kėdėje" vaikai komentavo savo augintinių nuotraukas ir apie juos pasakojo: jų atsiradimo istorijas, išvaizdą, elgseną. Daug džiugių emocijų visiems sukėlė į grupę atsineštas Vestinos augintinis - vėžliukė Emilija ir Roko kalytė Deila.

              Į darželį atvyko Biržų gyvūnų globos namų vadovė Andželika Jaškuvienė su globotine Geiza.  O darželio direktoriaus pavaduoja ugdymui Ramunė Čigienė atsivedė savo sesers globotinę Riką. Jos papasakojo vaikams apie globojamų šuniukų atsiradimo istorijas, pateikė daug naudingų patarimų kaip reikia ir kaip nedera elgtis su gyvūnais. Vaikai joms pateikė daug įdomių klausimų.

              Visus nustebino penkiametis Lukas, kuris drąsiai ir didžiuodamasis papasakojo apie tai, kaip su tėveliais jau keletą mėnesių globoja du kačiukus pasiimtus iš Biržų gyvūnų globos namų.

              Akcijos metu paaukotą maistą vaikai įteikė gyvūnų globos namų vadovei.

              Projekto metu vaikai stebėjo ir aptarė mokomuosius filmukus "Saugus elgesys su gyvūnais" ir "Benamio šuniuko istorija". Jie daug sužinojo apie gyvūnų globą ir suprato, kad mažiesiems keturkojams draugams reikia meilės, šilumos lygiai taip pat kaip ir jiems patiems.

              Savo šiltus jausmus augintiniams vaikai išreiškė piešdami, aplikuodami ir surengė parodą darželio galerijoje.   ***AKCIJA "MES NORIME SAUGIOS IR ŠVARIOS APLINKOS !"


Gamtosauginis komitetas kviečia visą darželio bendruomenę aktyviai įsijungti į Visuotines veiksmo dienas 2015 m. lapkričio 9 - 15 d. 
BENDRA TALKA SU BIRŽŲ KAŠTONŲ MOKYKLOS MOKINIAIS

    Ėmė rudenėti, šalti. Pirmosios naktinės šalnos pakando ne tik gėlių žiedus, bet ir medžių lapus. Regis staiga, pernakt klevai paraudo, nugelto beržai, parudavo kaštonų lapai. Kur pažvelgsi vien tik lapai. O gausybę lapų juk reikia surinkti ! Todėl Gamtosauginio komiteto nariai nusprendė pasikviesti talkininkus Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos mokinius. Jie su didžiuliu entuziazmu priėmė kvietimą. Į talką atvyko didžiulis būrys mokinių iš 2a, 2b, 3a klasių kartu su savo mokytojomis: Daiva Armaliene, Aurelija Karosiene ir Reda Briediene.

   Visi iš peties smagiai darbavosi. Sugrėbę darželio kiemo lapus patraukė prie Apaščios upės pakrantės. Vaikai ne tik grėbė lapus, bet ir surinko į upę sumestas šiukšles. Daug klegesio, šypsenų, lapų čežėjimo ir darželio kiemas bei Apaščios upės pakrantė tapo tvarkingesni.

     Visi talkos dalyviai suvokė, kad turi rūpintis savo gimtojo miestelio grožiu ! 
***

ŠVENTINIS RYTMETYS "SKRUZDĖLYTĖS DIENA"

2015 M. SPALIO 19 D.

           GAMTOSAUGINIO PROJEKTO VADOVĖ MILDA KAZLAUSKIENĖ  DARŽELIO BENDRUOMENEI PRISTATĖ  GAMTOSAUGINIŲ MOKYKLŲ IR WRIGLEY BENDROVĖS "MAŽIAU ŠIUKŠLIŲ" KAMPANIJOS PROJEKTO ĮGYVENDINIMO II-ĄJĮ ETAPĄ. ŠIAME PROJEKTE 2015 M. DALYVAUJA 35 PASAULIO ŠALYS. PROJEKTO METU VAIKAI MOKYSIS SPRĘSTI ŠIUKŠLINIMO PROBLEMAS, PRIŽIŪRĖTI IR GRAŽINTI SAVO APLINKĄ, KEISTI NETINKAMĄ ŽMONIŲ ELGESĮ, TINKAMAI RŪŠIUOTI ŠIUKŠLES.

         3-IOSIOS PRIEŠMOKYKLINĖS UGDYMO GRUPĖS VAIKAI ŠVENTINIO RYTMEČIO METU SUVAIDINO TRUMPĄ ETIUDĄ "SKRUZDĖLYTĖS DIENA". RYTE VISOS SKRUZDĖLYTĖS KARTU KELIASI, PRAUSIASI, MANKŠTINASI IR KIMBA Į DARBUS. VIENA SKRUZDĖLYTĖ SUSERGA, JAI IŠKVIEČIAMAS DAKTARAS, KURIS APŽIŪRI SERGANČIĄ SKRUZDĖLYTĘ IR PIRMIAUSIA LIEPIA IŠSIVALYTI MIŠKĄ, SUSITVARKYTI ŠIUKŠLES. O KAIP SKRUZDĖLYTĖMS SUSITVARKYTI ŠIUKŠLES, ŽINO TIK VAIKAI. JIE ATSKUBA Į PAGALBĄ IR ATSINEŠA TRIS KONTEINERIUS. Į GELTONĄ SUDEDA ŠIUKŠLES IŠ PLASTIKO, Į ŽALIĄ SUMETA STIKLO ŠUKES, Į MĖLYNĄ SURENKA VISUS POPIERIUS. IR KAI MIŠKAS SUTVARKYTAS - LINKSMAI ŠOKA SKRUZDĖLYTĖS IR VAIKAI.                    PO ŠVENTINIO RYTMEČIO 3-IOSIOS IR 6-OSIOS PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO GRUPIŲ VAIKAI IŠVYKO Į BIRŽŲ J. BIELINIO VIEŠĄJĄ BIBLIOTEKĄ IR DALYVAVO APLINKOSAUGINĮ UGDYMĄ SKATINANČIAME RENGINYJE - AKCIJOJE "KITA FORMA BIBLIOTEKOSE", KURĮ ORGANIZAVO VŠĮ "ŽALIASIS TAŠKAS", VŠĮ "RV AGENTŪRA". RENGINIO TEMA "TINKAMAS ATLIEKŲ PANAUDOJIMAS ANTRAM GYVENIMUI". VAIKAI MOKĖSI ATLIEKAS PANAUDOTI ANTRĄ KARTĄ IR PASIGAMINO SKIRTUKĄ KNYGAI.  


EKSPERIMENTAS - TYRIMAS "KAS ŽEMĖJE SUYRA PER ŽIEMĄ?"

2015 M. SPALIS - 2016 M. BIRŽELIS

           PO PIETŲ MIEGO 3-IOSIOS PRIEŠMOKYKLINIO UGDYMO GRUPĖS VAIKAI PRADĖJO VYKDYTI ESPERIMENTĄ - TYRIMĄ "KAS ŽEMĖJE SUYRA PER ŽIEMĄ?". VAIKAI ATSINEŠĖ Į GRUPĘ ĮVAIRIŲ ATLIEKŲ. Į MEDINĮ LOVELĮ SUDĖJO APELSINŲ IR BANANŲ ŽIEVELES, BULVIŲ LUPENAS, OBUOLĮ, PLASTIKINĮ MAIŠELĮ, SULČIŲ PAKUOTĘ, JOGURTO INDELĮ, POPIERINĘ SERVETĖLĘ, LAIKRAŠČIŲ SKIAUTES, DANTŲ KRAPŠTUKUS IR KIAUŠINIŲ LUKŠTUS. LOVELĮ UŽPYLĖ ŽEMĖMIS, EKSPERIMENTO VIETĄ PAŽYMĖJO. PAVASARĮ, ATKASĘ ŽEMĘ VAIKAI PAMATYS KAS LIKO IŠ ATLIEKŲ.
***
Biržų lopšelis-darželis "Drugelis"

dalyvauja aplinkosauginiame projekte "Mes rūšiuojam".

Visus darželio vaikučius ir jų tėvelius kviečiame aktyviai dalyvauti

AKCIJOJE "RŪŠIUOJU ATLIEKAS IR GAUNU PRIZĄ"

Prašome iki 2015 m. lapkričio 15 d. į darželį atnešti

panaudotas nešiojamąsias baterijas (galvaninių elementų), akumuliatorių ir nebenaudojamą elektroninę įrangą (televizorius, šaldytuvus, kompiuterius, skalbimo mašinas ir kt.)


                              Darželio Gamtosauginis komitetas
***


GAMTOSAUGINIS PROJEKTAS

"MAŽŲ VABALĖLIŲ DIDELIS PASAULIS"

2015-09-28 -- 2015-10-02


PROJEKTO TIKSLAS: pažinti, saugoti, gerbti ir puoselėti gyvąją gamtą.

PROJEKTO UŽDAVINIAI:

1. Skatinti vaikų domėjimąsi mažais vabalėliais, jų išsaugojimu;

2. Sudaryti galimybę vaikams pabendrauti su bitininku jo ūkyje ir aptarti bičių gyvenimą;

3. Edukacinėje pamokėlėje J. Bielinio viešojoje bibliotekoje Biržų pilyje padėti vaikams susivokti, jog jie gamtos dalis;

4. Išmokti pasigaminti boružėlių namelį;

5. Sutvarkyti darželio aplinką, nuimti derlių nuo daržo.

PROJEKTO ĮGYVENDINIMAS:

PIRMOJI DIENA.

Muzikinė mažųjų vabalėlių improvizacija. Kiekviena grupė pristatė savo pasirinktą vabalėlį.

1-osios grupės vaikai pristatė Žaliąjį žiogą.


2-osios grupės vaikai pristatė Uodą.


3-iosios grupės vaikai pristatė Boružėles.


4-osios grupės vaikai pristatė Skruzdėlytes.


5-osios grupės vaikai pristatė Vorus.

6-oji grupė pristatė Laumžirgius.


7-oji grupė pristatė Muses.


8-osios grupės vaikai pristatė Bitutes.Visų grupių vaikai darželio kieme kūrė plenerus "Maži vabalėliai" iš rudens gėrybių.


ANTROJI DIENA.
          Edukacinis projektas "Nariuotakojai darželyje". Vaikai iš arčiau susipažino su vienintele pirmąja per Lietuvą keliaujančia nariuotakojų ekspozicija ir jos mažaisiais gyvūnėliais. Gyvi egzotiniai eksponatai: vorai, vabalai, gyvalazdės, maldininkai, tarakonai, šimtakojai. Iš viso iki 30 skirtingų rūšių. Apie gyvūnų gyvenimo būdą, mitybą vaikams papasakojo juos prižiūrintys specialistai. Vaikai turėjo išskirtinę galimybę rankose palaikyti didžiausius pasaulyje šnypščiančiuosius Madagaskaro tarakonus, sudalyvauti mini baimės faktoriuje, sužinoti kuo tarantulai skiriasi nuo paukštėdų, kokie šimtakojai patys agresyviausi ir dar daugybę kitų įdomybių.                   Vaikai kartu su auklėtojomis ir savo tėveliais kūrė piešinukus, darbelius "Maži vabalėliai" ir darželio galerijoje surengė parodą.         TREČIOJI DIENA.  

         Edukacinė veikla lauko teritorijoje. Kiekviena grupė savo vabalėlius apgyvendino kiemo erdvėje ir paruošė įdomias užduotis vaikams.             Po pietų miego 5-6 m. amžiaus vaikai susirinko į biblioteką, kurioje vyko viktorina "Ką aš žinau apie mažųjų vabalėlių gyvenimą". Trys komandos Laumžirgių, Boružėlių ir Bitučių išsirinkę kapitonus sprendė viktorinos užduotis.


         KETVIRTOJI DIENA.

                 Ekskursija į bitininko E. Piestinio ūkį. Bitininkai vaikams parodė bitutes, kurios buvo stiklainyje. Su vaikais aptarė kiek bitutė turi sparnų, kojų, akių, parodė korį į kurį bitutės "pila" savo surinktą medų, duonelę. Apžiūrėjo kur sudedami pilni medaus koriai ir kaip sukamas medus. Bitininkas parodė Dūminę ir paaiškino, kam ji reikalinga einant pas bites. Leido visiems paspausti dumples ir išpūsti dūmą. Užsidėję specialius bitininko gaubtus ant galvos, vaikai keliavo prie avilių ir stebėjo juose bitučių gyvenimą. Bitininkai pavaišino vaikus medumi, bičių duonele, žiedadulkėmis.                  Edukacinė pamokėlė "Vabalas, vabalui nelygu..." J. Bielinio viešojoje bibliotekoje Biržų pilyje. Bibliotekos darbuotoja vaikams papasakojo apie įvairius vabalėlius, apibūdino jų išvaizdą, gyvenimo būdą, elgseną. Vaikai daugiau sužinojo apie kandis ir jų žalą žmogui. Atliko įvairias nuotaikingas užduotėles. Iš antrinių žaliavų: senų sagų, plaukų smeigtukų ir pipirų kūrė žaismingus voriukus.         Edukacinis užsiėmimas darželio bibliotekoje prie interaktyvios lentos.


         PENKTOJI DIENA.

         Animacinio filmuko "Skruzdėlytė - tauškalytė" stebėjimas ir aptarimas.


                 Vaikai entuziastingai tvarkė savo darželio aplinką: grėbė lapus, rinko nulūžusias medžių šakeles.


              Rudeninio derliaus nuėmimas mokomajame darže. Vaikai džiaugėsi užaugusiomis daržovėmis, prieskoninėmis žolelėmis, vaistažolėmis.


         Vaikų tėveliai ir darželio darbuotojai pagamino Boružėlių namelius, kuriuos vaikai pakabino ant medžių darželio teritorijoje ir prie Apaščios upės.          ***

          

         TREČIUS  METUS IŠ EILĖS BIRŽŲ LOPŠELIS-DARŽELIS "DRUGELIS" UŽ NUVEIKTUS DARBUS APDOVANOTAS GAMTOSAUGINIŲ MOKYKLŲ ŽALIĄJA VĖLIAVA, TARPTAUTINIU GAMTOSAUGINIŲ MOKYKLŲ PROGRAMOS SERTIFIKATU 

         2015 M. GEGUŽĖS 26 D.

                           Biržų lopšeliui-darželiui "Drugelis" Žaliąją vėliavą įteikė Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis. Jis pasidžiaugė vaikų gamtosaugine veikla, jų aplinkosaugos žiniomis. Vaikai suvaidino miniatiūrą pagal pasaką "Obuoliukai su megztukais".


         ***